Pilates po porodu
- po porodu umožní bezpečný a rychlejší návrat do kondice psychické a fyzické.

Šestinedělí je období šesti týdnů po porodu, kdy se porodní cesty vrací do stavu před otěhotněním a tělo začíná regenerovat.
Přestože tato doba je fyzicky i psychicky náročná, je nutné si najít čas na cvičení a zamezit tak poporodním obtížím (bolesti zad, problémy s udržením moče apod.).

POZOR !!! pro šestinedělky je určeno speciální cvičení, jiné formy posilování, aerobik apod. jsou v tomto období nevhodné !!!


Toto cvičení je zaměřeno:
- na posilování břišního svalstva, které musí být nacvičeno pod vedením odborníka, protože v těhotenství dochází k rozestoupení přímého břišního svalu a jeho značnému oslabení a při neúměrném a brzkém zatížení se vazy nestihnou vrátit do původního stavu a vzniknou trvalé změny. S intenzivním posilováním začněte po šestinedělí resp. až zmizí rozestup. Nejvhodnějším cvičením v šestinedělí je dechová břišní gymnastika a izometrické procvičování.
- na posilování pánevního dna, kterým podpoříte vtahovaní dělohy a zabráníte v budoucnu potížím s udržením moče. Je dobré začít okamžitě po porodu. Dnes se využívá zejména autosugesce a představ vtahování špagety. Toto by Vás měli naučit také v porodnici.
- na posilování prsních svalů - noste stále podprsenku, cvičení může podpořit tvorbu mléka
- na cvičení proti bolestem zad - vyrovnání svalových dysbalancí, které vznikají v době těhotenství a souvisejí také s přenášením miminka, cestováním s kočárkem a jinými fyzicky i psychicky náročnými činnostmi.
- na posilování hýžďového svalstva
- na celkovou relaxaci, příp. meditaci - když je v pohodě maminka, je v pohodě i miminko

Pozn. Vyhýbejte se jakékoli déle trvající velké fyzické a psychické zátěži do doby, než přestanete kojit, aby nebyla ohrožena tvorba mléka. Pokud kojíte a cvičíte je ideální kojit před cvičením, protože při fyzické zátěži vznikají v těle přirozeně odpadní látky (kyselina mléčná apod.) a mléko by po cvičení miminku nemuselo zrovna chutnat.

Obtížnější varianty Pilates, aerobik a posilování můžete provozovat až po šestinedělí.